شبکه اجتماعی آموزش

خان آکادمی (Khan Academy) یک موسسه آموزشی غیر انتفاعی است که در سال 2006 توسط یک مهندس نرم افزار به نام سلمان خان تاسیس گردید. هدف اصلی سلمان خان ایجاد سامانه ای بود که دسترسی به آموزش را برای همه مردم آسان گرداند. در ابتدا موسسه تنها ویدئو های کوتاه یوتیوبی تولید می کرد که در هر ویدئو یک مفهوم علمی (عموما در ریاضیات پایه) تدریس می شد. با گسترش کار موسسه در سال 2015، بیش از 5000 موضوع علمی در سایت خان آکادمی ارائه می شود. علاوه بر ویدئوهای آموزشی این سایت مجهز به یک نرم افزار تحت وب برای ارزشیابی و همچنین تولید تمرین برای مخاطبان خود است و می تواند مدارس و افراد را در دنبال کردن پیشرفت آموزشی یاری دهد.


سلمان خان که خود متولد آمریکا می باشد در یک خانواده مهاجر بنگلادشی – هندی به دنیا آمده است. او بعد از اخذ سه مدرک کارشناسی ریاضیات، کارشناسی مهندسی برق و ارشد مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه MIT مدرک MBA خود را از دانشگاه هاروارد اخذ نمود.
ایده اولیه خان آکادمی در سال 2004 زمانی به ذهن سلمان خان رسید که او در یک شرکت بزرگ به عنوان کارشناس سرمایه گذاری مشغول به کار بود. در آن زمان او سعی داشت که بتواند به پسرخاله های خود در درس ریاضی کمک کند و از راه دور به آنها مفاهیم ریاضی کتابهای درسی اشان را آموزش دهد. پس از اینکه چند ویدئو کوتاه آماده کرد و برای آنها فرستاد با خودش فکر کرد که شاید همه دانش آموزان همان سطح بتوانند از ویدئو های او استفاده کنند برای همین آنها را در یوتیوب بارگزاری نمود و پس از گرفتن بازخورد شروع به توسعه و ضبط ویدئو های جدید نمود.


با گسترش کار موسسه خان آکادمی در سال 2010 از طرف گوگل مبلغ معادل 2 میلیون دلار را برای توسعه موضوعات و همچنین ترجمه محتوی به صورت بلاعوض دریافت نمود. بین سال های 2013 و 2015 این موسسه به یکی از موفق ترین موسسات کمک آموزشی و آموزش همگانی در اینترنت مبدل گشت.


سرویس هایی که موسسه خان آکادمی ارائه می دهند عبارتند از:


  1.  وبسایتی که ویدئو ها، محتوی آموزشی و بازی هایی را ارائه می دهد که برای همه قابل دسترسی می باشد.
  2.  محتوی آموزشی در موضوعات ریاضیات، علوم، تاریخ و ادبیات
  3.  رصد و ارائه پیشرفت آموزشی افراد تا آنها بتوانند متناسب با پیشرفت آموزشی خود محتوی های طبقه بندی شده را دریافت و دانسته های خود را تکمیل نمایند.
  4.  نرم افزار تولید تمرین به صورت هوشمند همراه با آمارگیری کامل برای استفاده در آموزش به صورت متن باز با لایسنس دانشگاه MIT


گالری

نظرها

CAPTCHA
  • {{comment.creator_name}}   {{comment.add_time|jday_remain:"2021-07-26 00:24:11 "}} در انتظار تایید
    • {{reply.creator_name}} {{reply.add_time|jday_remain:"2021-07-26 00:24:11 "}} در انتظار تایید delete